Used 2017 Forest River RV FR3 28DS Motor Home Class A
This FR3 28DS Class A gas motor home by Forest River has a cozy and comfortable living area with a slide out, a second rear slide king size bed in the bedroom, and a walk-thru bath for convenience, plus much more!
As you enter the motor home, on the left you will find refrigerator, and a pantry. On the opposite side there is a slide out with a wrap-around booth dinette, residential microwave, plus a pullout countertop.
The walk-thru bathroom has a private toilet area with a sink on one side of the motor home and a shower on the other side.
In the rear you will find a king bed slide providing more walking around room, and two wardrobes along the interior side walls including a TV.
The power fold-away bunk above the cab provides additional sleeping space, and the passenger work station below comes in handy on long trips, plus so much more inside and out to enjoy!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $14,760
Sale Price: $44,981
Stock# 2AR906A
Chassis: Ford
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 245/70R19.5 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 34399 |
| Engine | V10 320HP |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1F65F5DY7G0A12323 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


