Used 2017 Forest River RV R Pod 178 Travel Trailer
$$$ DIY (DO IT YOURSELF) DEAL $$$
This R-Pod travel trailer model 178 by Forest River is a great camping unit for a family of four.
As you enter the travel trailer, to the left you will find an entertainment center where you can add a TV if you wish. Around the corner there is a wet bath including a toilet, shower, and corner sink.
Along the rear you will find a 60" x 74" queen size bed. There is a pass-through storage compartment beneath this that is accessible from either side outdoors.
The slide found along the road side features your kitchen amenities which includes a single sink, a two burner cook-top, and a refrigerator. There is also overhead storage for your dishes and things, plus so much more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $12,348
Sale Price: $6,995
Stock# 114432P
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 268 lbs |
| Dry Weight | 2603 lbs |
| Cargo Capacity | 1165 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 205/75/R14 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 3-Way |
| Refrigerator Size | 3.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 4X4TRPT11HL015367 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


