Used 2017 Forest River RV R Pod RP-179 Travel Trailer
REAR KITCHEN!!
This R-Pod model 179 is highlighted by a rear kitchen, and large slide out u-shaped dinette. This Forests River travel trailer sleeps three or four when converting the dinette to sleeping space along with the queen size bed up front.
As you step inside you will find a pantry to your immediate right for storage needs, and to your left there is a two burner cook-top, a single sink, and plenty of counter space. You will also find ample storage with lower cupboards and drawers. The refrigerator is straight in through the entry door within the slide out that also features a 75" x 45" u-shaped dinette.
Along the curb side you will find a convenient wet bath featuring a toilet, shower, and corner sink. There is a wardrobe for clothing storage just outside the bathroom along the curb side between the bath and the front queen size bed.
At night sleep comfortable and awaken refreshed for a brand new day. There is a spot for a TV to be added if you like, plus so much more!
On the outside there is storage in the front along the curb side beneath the bed for all of your outdoor camping gear as well.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# 007664A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 292 lbs |
| Dry Weight | 2756 lbs |
| Cargo Capacity | 1036 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 205/75/R14 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 3-Way |
| Refrigerator Size | 3.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 4X4TRPT14HL015539 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


