Used 2017 Forest River RV Rockwood Mini Lite 2509S Travel Trailer
Come see just how fun and convenient camping can be in this single slide out 2509S Rockwood Mini Lite by Forest River. You will also love the double bunks plus the outside kitchen.
Even before you step inside the travel trailer, check out the outside kitchen. Here the chef in the family will love the pull-out two burner cooktop and sink, plus the refrigerator and counter space. There is also a gas grill, exterior storage, plus a 19' awning.
Inside, to the right of the entry door there is a sofa, and at night, pull down the Murphy bed. On either side of the bed there is a nightstand and wardrobe.
Along the road side you will find a slide out which helps to open up the floor space in this trailer. There is a u-shaped dinette, overhead storage, and a wardrobe.
To the left of the entry door you will find a c'top extension, double kitchen sink, three burner range with overhead microwave, and a refrigerator. You will also find an entertainment center and 32" TV for your enjoyment. A pantry for your non-perishables is on the opposite side as the refrigerator.
Located in the right rear corner of the trailer is the bathroom. Here you will find a sink, medicine cabinet, toilet, and a tub.
The left rear corner features a set of double bunks with sleeping space for four people!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 91713C
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 660 lbs |
| Dry Weight | 5074 lbs |
| Cargo Capacity | 1586 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 203_91713C |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


