Used 2017 Forest River RV Rockwood Signature Ultra Lite 8288WSA Fifth Wheel
Triple slides, a rear living area, and a kitchen island are just a few of the features that you will find in this Rockwood Signature Ultra Lite 8288WSA, plus an outside entertainment center.
As you enter the fifth wheel, to your left there is a slide with a three burner range, microwave, refrigerator, entertainment center, TV, and optional fireplace. Along the rear of the trailer you will find a hide-a-bed sofa, overhead cabinets, and end tables. The road side slide has two recliners or choose optional Lazy Boy chairs, and a 44" dinette. In the middle of the kitchen you will find an island with a double sink for easy clean up, and an optional ceiling fan with light. Before you step up the stairs, be sure to notice the entry closet and pantry.
Stepping up the stairs, the bathroom is on your right. Inside the bath you will find a linen cabinet, radius shower, sink, medicine cabinet, and a toilet. There is a pocket door from the bedroom to the bath for an added convenience.
The front bedroom has a wardrobe slide with shelves, which adds extra floor space, a queen bed with a wardrobe on one side and a nightstand on the other side, and you can even choose an optional TV in the corner of the room.
There are plenty of overhead cabinets throughout the inside of the fifth wheel, as well as an exterior pass through compartment. The outside entertainment center is sure to draw a crowd. You can even choose a few options, such as a gas grill if you enjoy grilling outdoors, and more!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 33364A
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 1530 lbs |
| Dry Weight | 8539 lbs |
| Cargo Capacity | 1441 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4FRLD22H1874900 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


