Used 2017 Forest River RV Salem 26DDSS Fifth Wheel
Inside the Salem 26DDSS fifth wheel by Forest River you will find a single slide with a u-dinette, and a rear set of stacked double bunks.
To the left of the entrance you will find a double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and pantry. On the opposite side of the fifth wheel there is a slide with a u-dinette and a sofa. Near the sofa you will find a large entertainment center.
Stepping up the stairs, the front bedroom greets you with a queen bed and wardrobes with drawers on either side of the bed.
In the rear, you will find the bathroom with a sink, just outside of the bathroom area. Inside the bathroom there is a toilet, and shower/tub.
Also in the rear, there is a set of stacked double beds.
Throughout the fifth wheel there are overhead cabinets and out side of the fifth wheel you will find exterior storage and an awning, plus more!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $5,000
Sale Price: $24,900
Stock# DGC038A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Int Height | 8 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1272 lbs |
| Dry Weight | 7141 lbs |
| Cargo Capacity | 4291 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' |
| VIN | 4X4FSMB27HA318708 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


