Used 2017 Forest River RV Salem 27 REI Travel Trailer
WONT LAST!! Call for details! 448-206-7475
If you are looking for a rear living layout with dual opposing slide outs, a kitchen island, and front bedroom then take a step inside the Salem 27REI travel trailer by Forest River.
As you enter this model, straight ahead there is a bathroom including a corner radius shower, wardrobe, sink with medicine cabinet, and a toilet. Now that's convenient!
The front bedroom features a walk-around queen bed with dual wardrobes and an overhead shelf.
As you head back towards the main living area, to your left is the first slide out including a booth dinette and two lounge chairs with overhead storage. Along the opposite side is the second slide featuring an entertainment center with fireplace below, pantry, refrigerator, microwave, counter space, and three burner range. A handy kitchen island with a double sink provides additional counter space and easy clean up. Along the rear wall a 68" jiffy sofa with two end tables provides extra seating and sleeping space for family and friends, or you can choose an optional rear layout with a hide-a-bed sofa and one end table.
You are sure to enjoy the outside awning and storage compartments, plus much more!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 3CR616
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 920 lbs |
| Dry Weight | 8154 lbs |
| Cargo Capacity | 2926 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 11' |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TSMC2XJ8063616 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


