Used 2017 Forest River RV Salem 27RKSS Travel Trailer
Inside the T27RKSS Salem travel trailer by Forest River you will find a rear kitchen and a single slide which really helps to open up the floor space!
To the left of the entrance there are two lounge chairs and an end table. The kitchen is located in the rear. You will find a double kitchen sink, three burner range, refrigerator, and a pantry. The slide has a dinette and a sofa.
As you proceed toward the front of the travel trailer, the bathroom is on the left. Inside the bath you will find a wardrobe, radius shower, sink, medicine cabinet and a toilet.
The front bedroom greets you with a queen bed, wardrobes, and an overhead shelf.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer, as well as exterior storage, and so much more!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 263003
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 720 lbs |
| GVWR | 7720 lbs |
| Dry Weight | 6393 lbs |
| Cargo Capacity | 1327 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4X4TSMC26HT111653 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


