Used 2017 Forest River RV Salem 37BHSS2Q Travel Trailer
With two full bedrooms there is plenty of room for your family or even a few guests in the 37BHSS2Q Salem travel trailer by Forest River!
As you step inside the travel trailer to the right there is an entertainment center. Around the corner from the entertainment center you will find a front bedroom with a queen bed and wardrobes with drawers on either side of the bed.
The main living area offers a slide with a sofa and a dinette. Along the opposite side of the trailer there is a double kitchen sink, three burner range, microwave, and a large refrigerator.
The bathroom is a walk-through with a wardrobe, sink, medicine cabinet, and toilet on one side of the trailer and a radius shower and a wardrobe on the opposite side.
In the rear, you will find another bedroom with a queen bed and wardrobes with drawers on either side of the bed. In the corner of the room there is an additional wardrobe. There is also a private entrance outside from the bedroom, and so much more!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $5,000
Sale Price: $24,999
Stock# U-317549
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 39 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 970 lbs |
| Dry Weight | 7659 lbs |
| Cargo Capacity | 3471 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | 2 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TSMN2XHA317549 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


