Used 2017 Forest River RV Salem Cruise Lite 230BHXL Travel Trailer
With a single slide, and a rear set of bunk beds, you are sure to enjoy your time camping in the Salem Cruise Lite 230BHXL travel trailer by Forest River.
As you enter into this model, you will immediately see the u-dinette which provides plenty of room to enjoy your meals. Adjacent to the slide there is an entertainment center. To the left of the entry door find a fold-up countertop, double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and a wardrobe.
In the right rear corner of the trailer find a set of bunk beds. The bathroom is located in the left rear corner and has a toilet, sink, medicine cabinet, and a tub/shower.
Along the front of the trailer you can enjoy the 56" sofa with end tables on either side. At night the Murphy bed which is behind the sofa, can be folded down and adds additional sleeping space.
Outside you will find a 16' awning and pass thru storage for your exterior camping gear and more!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# 10308A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 694 lbs |
| Dry Weight | 4941 lbs |
| Cargo Capacity | 2753 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| VIN | 4X4TSMY2XH7411147 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


