Used 2017 Forest River RV Salem Cruise Lite 282QBXL Travel Trailer
With sleeping space for up to 9 people, you can easily bring along your whole family, and a few friends in the Salem Cruise Lite 282QBXL travel trailer by Forest River. This model features a rear bunk house, and a single slide out, plus so much more!
As you enter this model, to the left you will find a double kitchen sink, overhead cabinet, three burner range, microwave, and refrigerator. Along the opposite side there is a slide with a sofa and a u-dinette. Adjacent to the slide find a pantry.
The bathroom has a toilet, sink, medicine cabinet, and tub.
Located in the rear your kids will enjoy their own space with the bunk house. There are two sets of bunk beds and a wardrobe.
In the front bedroom there is a queen bed, wardrobe, and an overhead cabinet. A set of sliding doors separates the front bedroom from the main living area. At the foot of the bed, facing the living area enjoy the entertainment center.
Outside you will find a 16' awning, pass thru storage area for all of your extra camping gear, and a camp kitchen, plus more!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# WW203A
Interior Color: Mineral
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Mineral |
| Hitch Weight | 705 lbs |
| GVWR | 7705 lbs |
| Dry Weight | 6457 lbs |
| Cargo Capacity | 1248 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 4X4TSMD2XHE021201 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


