Used 2017 Forest River RV Salem Hemisphere Hyper-Lyte 29RLSHL Fifth Wheel
Triple slide outs, a rear living area, a kitchen island, and a front private bedroom are a few of the highlights in this Forest River Salem Hemisphere Hyper-Lyte 29RLSHL fifth wheel.
Before you head inside take a look at the exterior storage including the large pass through compartment for your outdoor gear. Plus there is an awning, and optional exterior kitchen and optional swivel gas grill for the outdoor chef in the family.
As you enter to your left you will see the combined kitchen and living area, and to your right there is a side aisle bath and front bedroom.
Up the step to the side aisle bath and here you will find a radius shower, toilet, sink, and linen storage inside the bedroom slide out, plus a sliding door into the bedroom. You may enter the bedroom through the hallway door as well. The bedroom features a queen bed with nightstands and overhead storage along the front wall, plus a wardrobe and linen storage slide out mentioned above along the road side wall.
Head to the rear of the fifth wheel to find a tri-fold sofa with end tables and additional storage overhead. The first slide in the living/kitchen area includes an entertainment center with fireplace below, pantry, three burner range, microwave, and refrigerator. Along the opposite side the second slide in this area provides theater seating for two and a dinette. A hutch with extra storage is along the interior wall, and a kitchen island provides a large sink for easy clean up, and more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# CBR4262
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 1 in |
| Hitch Weight | 1632 lbs |
| Dry Weight | 8649 lbs |
| Cargo Capacity | 3143 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4FSBE20HV004262 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


