Used 2017 Forest River RV Salem Hemisphere Lite 24BH Travel Trailer
As you enter depending on the time of day you will see either a jiffy sofa with end tables, or a Murphy bed with wardrobes on either side, and an overhead shelf. The Murphy bed allows you to have a multi-functional room without the added tow length for both.
Straight in from the door along the road side you will find a slide out u-shaped dinette. This provides a great deal of seating for meals, and allows more foot traffic space throughout the unit.
The kitchen is opposite the slide found to the left of the entry door. Here you will easily be able to create light meals and snacks for your whole crew. There is an L-shaped counter with double sinks, a three burner range with overhead microwave oven, and refrigerator. You will also find plenty of overhead storage and counter space too. A nice food pantry is located just off the slide out dinette for dry and canned goods.
In the very rear of this Salem Hemisphere Lite model you can sleep four adults with the double bed bunks along the curb side. Right next door you have a convenient full bath with tub/shower, toilet, and corner vanity with sink plus overhead medicine cabinet.
The large front pass-through storage compartment is perfect for all of your outer camping gear, and you will find more storage beneath the double bed bunks, as well as within the slide out!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# CAR20021A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 510 lbs |
| Dry Weight | 5118 lbs |
| Cargo Capacity | 2392 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R15C |
| VIN | 4X4TSBZ28HU079939 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


