Used 2017 Forest River RV Salem Hemisphere Hyper-Lyte 29BHHL Travel Trailer
Head inside and notice the front bedroom with sliding doors for entry and privacy found on either side of the living room entertainment center. Here you will sleep comfortable on a queen bed. There are also nightstands and overhead storage on either side of the bed, and across the head of the bed as well.
A large slide out tri-fold sofa and u-shaped dinette provide ample foot traffic space for moving around. Both offer plenty of seating and each can easily be made into sleeping space when needed at night.
The kitchen is to the left of the entry door and features an L-shaped counter with double sinks, a three burner range with overhead microwave oven, and a refrigerator. There is also plenty of overhead space to stow away all of your dishes and things. You will also find a food pantry tucked just off the slide out along the road side wall.
A complete bath provides a tub/shower, toilet, and large vanity with sink.
In the very rear of this Salem Hemisphere travel trailer you will find a private bunkhouse with sliding pocket door. The perfect spot for the kids or extra guests featuring quad bunks with a storage wardrobe between.
You will also appreciate the front pass-through storage compartment, and 16' awning. If you like you can add an optional exterior kitchen beneath the curb side bunks, plus so much more!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# 1744
Interior Color: Amaretto, Sterling
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Interior Color | Amaretto, Sterling |
| Hitch Weight | 735 lbs |
| GVWR | 9535 lbs |
| Dry Weight | 6643 lbs |
| Cargo Capacity | 2892 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


