Used 2017 Forest River RV Salem Villa Series 4102BFK Estate Destination Trailer
The kids are sure to enjoy camping with friends in this Salem Villa Estate destination trailer by Forest River which features a loft with bunk mats, triple slides, dual entry including a unique rear entrance, and a front kitchen.
As you step inside the front entrance of the trailer you will be in the kitchen/living area. To your right there is a pantry, house type refrigerator, four burner range, and a corner countertop that wraps around to the front wall. Plus there is a double kitchen sink for easy clean up.
Opposite the door side is a free-standing dinette with four chairs, a sofa and lounge chair within a slide out. Plus there is a fireplace and overhead storage in the corner next to the patio door for easy viewing from anywhere in this combined kitchen/living room.
Proceeding towards the rear of the trailer, the bathroom is on the left. Inside the bathroom there is a toilet, linen storage, shower, sink, and medicine cabinet.
Just past the bathroom there is a set of stairs which leads to the loft. In the loft you will find a wardrobe, and two 42 x 72 bunk mats. In between the mats there is a nightstand. This room is sure to be the kid's favorite location on a rainy day.
The rear bedroom includes a slide out queen bed and nightstands on either side. Across from the bed is a slide with an entertainment center and TV. Plus there are two wardrobes, or choose a washer/dryer option. The bedroom also has a unique rear entrance/exit door which leads outside, and so much more!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $4,000
Sale Price: $24,995
Stock# 18918A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Int Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 1241 lbs |
| Dry Weight | 11907 lbs |
| Cargo Capacity | 1334 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 86 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4TSMS2XHM025127 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


