Used 2017 Forest River RV Sandpiper 343RSOK Fifth Wheel
Enjoy your time away from home in this Sandpiper 343RSOK fifth wheel by Forest River. This model features triple slides for more interior space, a kitchen island, and plenty of overhead cabinet space for all of your belongings.
As you enter the fifth wheel, there are dual opposing slides in the kitchen and living area. The first slide has a free-standing dinette, and entertainment center with fireplace below. The slide opposite has theater seats, a residential refrigerator, three burner range with microwave above, and a pantry for your dry goods. Adjacent to the slide you will find extra counter space for food prep and overhead cabinets for storage. You will also enjoy the island with a double kitchen sink and pendant lights above. Along the rear wall of the fifth wheel there is an 80" sofa with end tables and overhead cabinets.
Take the steps up front to find a bathroom on your left. Inside the bathroom there is a toilet, radius shower, sink, and a sliding door which takes you into the front bedroom.
The front bedroom features a queen bed slide which helps to open up the floor space in the room. Opposite of the bed there is a dresser and TV hook-up. Along the front wall you can enjoy the storage space from the wardrobe and shelves, plus there is a space prepped for a washer/dryer.
Outside you can store snacks in the refrigerator, cook on the bumper mount swivel gas grill, and clean up at the exterior kitchen sink.
Plenty of storage can be found in the large exterior pass thru storage area or throughout the inside overhead cabinets and drawers, plus more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $7,000
Sale Price: $38,995
Stock# CO680
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 2167 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 10803 lbs |
| Cargo Capacity | 4697 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 97 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4FSAK25HJ034122 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


