Used 2017 Forest River RV Shockwave 24RQMX Toy Hauler Travel Trailer
102” Wide Body Construction • Heated, Insulated, & Enclosed Underbelly • 106 gal Fresh Water • 13.5 BTU Ducted Air Conditioner • Recessed Oven w/ Glass Range Cover • 30# LP Btls w/ Cover (20# on MX) • 30,000 BTU Furnace, Ducted Heat Throughout • 40 gal Fuel Station Tank • 4 Corner Stabilizer Jacks • 7’2” Radius Ramp Door • 8” or 10” I-Beam Powder Coated Chassis w/ Z-Outriggers • Black Tank Flush (Opt on MX) • Deep Single Bowl Sink w/ 2 Covers • Drive On Wheel Well • Electric Bed w/ Sofa (T25RQ, T27RQ, T28KS, T28RQ) • Exterior Marine Grade Speakers • EZ Lube Axles & Self Adjusting Brakes • Family Message Center w/ Electronic Charging Stations (Bedroom & LR) • Full Extension Metal Drawer Guides • Chef’s High-Rise Spring Faucet • Fully Insulated 2” Floor w/ 5/8” Tongue & Groove Marine Decking • Generator Prep (MX) • Built In Generator (DX) • Microwave w/ Carousel • Oversized Kitchen Window • Power Awning (DX Models) • Single Electric Bed (T24RQ) (OPT T21RQ & T18CB) • Residential 60” x 80” Queen Bed (N/A T18CB & T21RQ
Aluma Wall Fiberglass Exterior • Kenwood Audio Sound System • Pleated Shades • Power Awning
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $4,000
Sale Price: $22,950
Stock# 3236
| Sleeps | 6 |
| Length | 30 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1070 lbs |
| GVWR | 9999 lbs |
| Dry Weight | 6888 lbs |
| Cargo Capacity | 3073 lbs |
| Fresh Water Capacity | 106 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| VIN | 4X4TSHZ23HC003702 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

