Used 2017 Forest River RV Sierra 385FKBH Park Trailer
Let this destination trailer be your home away from home. With conveniences that you would find at home, such as a front entertainment center with fireplace, a second bedroom, and plenty of space, you are sure to enjoy your time in this 385FKBH Sierra destination trailer by Forest River!
As you enter, the living area and kitchen are to your right. You will love how open and spacious this area is with dual slide outs. The first slide has a free standing dinette, and theater seating. The slide along the road side has a tri-fold hide-a-bed sofa, refrigerator, three burner range, and microwave. You will also enjoy the L-shaped counter which provides plenty of counter space and the double kitchen sink. In the very front you will find a pop-up TV with a fireplace below the TV.
Down the hall you will find a room with a sofa slide with a bunk above. One wall has a wardrobe, drawers, and TV cabinet. This room is ideal for guests, or if you need an extra place to go and relax.
The bathroom has a toilet, walk-in shower with seat, and sink.
The rear bedroom offers a king bed slide out, a large wardrobe and drawers and a TV There is also a private entrance door from the bedroom leading outside, and more!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 43340
Exterior Color: Ivory
Interior Color: Mink
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 40 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft 10 in |
| Interior Color | Mink |
| Exterior Color | Ivory |
| Hitch Weight | 1615 lbs |
| GVWR | 13615 lbs |
| Dry Weight | 10953 lbs |
| Cargo Capacity | 2603 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 66 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 40" LED TV |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TSER25HJ043340 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


