Used 2017 Forest River RV Sierra Destination Trailers 393RL Destination Trailer
You will immediately fall in love with the space, and room inside this Sierra 393RL destination trailer by Forest River. This model features a rear living area, island, and plenty of room to move about without feeling crowded.
As you enter this destination trailer, to the right you will find the bathroom and bedroom. The bathroom has a sink, walk-in shower with seat, a closet that has been prepped for a washer and dryer, and toilet.
In the bedroom, there is a king bed slide out, front wardrobe with cabinets, and dresser.
In the rear of the destination trailer, you will find the kitchen and living area and two slide outs. One slide offers a free standing dinette and two recliners. The other slide has a curio, entertainment center, fireplace, three burner range, microwave, and refrigerator. Along the interior wall there is a large pantry which offers great storage of your food items. The kitchen also has a kitchen island with a double kitchen sink, and lots of counter space. Along the rear wall there is a tri-fold hide-a-bed sofa, and two end tables.
With all of the space that is offered with this destination trailer, you will surely enjoy spending time with friends and family.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# W2672B
Interior Color: Mink, Merlot, Pebble, Beachwood
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft 10 in |
| Interior Color | Mink, Merlot, Pebble, Beachwood |
| Hitch Weight | 1379 lbs |
| GVWR | 13379 lbs |
| Dry Weight | 10726 lbs |
| Cargo Capacity | 2658 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 83 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LED TV |
| Awning Info | 19' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4TSER24HJ043085 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


