Used 2017 Forest River RV Sonoma 240RBS Travel Trailer
Space, space, and more space is what you will find in the Sonoma 240RBS Explorer Edition travel trailer by Forest River. This single slide out model, also features a nice size bathroom with a walk-in closet!
As you enter the travel trailer, to the left there is a L-shaped counter with a large sink, overhead cabinet, three burner range, microwave, and a refrigerator. On the opposite side of the trailer you will find a slide out with a u-dinette. You can also convert the dinette into additional sleeping space at night. Adjacent to the slide out there is a sofa which faces towards the rear of the trailer.
The front bedroom has a queen bed, shelf, and two wardrobes - one with a laundry chute, and the other with a shelf.
In the rear of the trailer is where you will find the bathroom. There is a sink, corner glass shower, and toilet. Enjoy the walk-in closet with a wardrobe along one side and a wardrobe dresser on the other side. On the wall between the two wardrobes there is a wall mirror, and so much more!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# UT059
Exterior Color: -
Interior Color: -
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Interior Color | - |
| Exterior Color | - |
| Hitch Weight | 710 lbs |
| GVWR | 7710 lbs |
| Dry Weight | 5894 lbs |
| Cargo Capacity | 1816 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


