Used 2017 Forest River RV Sunseeker Grand Touring Series M-2430S Motor Home Class C
Start traveling the country in the Sunseeker Grand Touring Series 2430S motor home by Forest River. With a single slide out, and plenty of room inside this model you can easily enjoy your time away from home.
Above the cab there is an entertainment center which can be seen from the kitchen area. Along the door side there is a flip-counter top, sink, three burner range, microwave, and refrigerator. On the opposite side you will find a bit more floor space with the slide. The slide out features a u-dinette, overhead cabinet, pantry, and in the bedroom it continues with a wardrobe and a wedge mattress. Across from the bed you can choose to have an optional TV/DVD.
In the bathroom you will find a sink, medicine cabinet, toilet, and a shower.
Start your next camping trip in the 2430S Sunseeker Grand Touring Series, and you won't regret your decision!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $12,755
Sale Price: $39,995
Stock# U2352A
Chassis: Ford
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 10920 lbs |
| Cargo Capacity | 3580 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Miles | 30124 |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1FDXE4FS6HDC04804 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


