Used 2017 Forest River RV Surveyor 220RBS Travel Trailer
The Surveyor 220RBS travel trailer by Forest River is ideal for a couple wanting to get away for a long weekend.
As you enter the trailer to the left there is a double kitchen sink, three burner range, and refrigerator. Along the opposite side of the trailer you will find a slide with a u-dinette and a pantry. Along the front of kitchen area you will find an entertainment center.
The front bedroom has a queen bed with a super storage center below, and along either side of the bed you will find a wardrobe with storage.
The bathroom is located in the rear of the trailer. Inside the bathroom you will find a tub/shower, sink, medicine cabinet, toilet and bath closet which you can easily store towels or toiletries.
Storage shouldn't be a problem with all of the overhead cabinets throughout the inside of the trailer and the exterior pass thru storage area, and more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 2200
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 486 lbs |
| Dry Weight | 4367 lbs |
| Cargo Capacity | 3119 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


