Used 2017 Forest River RV Surveyor 33KRETS Travel Trailer
The triple slide Surveyor 33KRETS by Forest River features a rear entertainment center. You will love all of the space in the rear of this model!
As you enter the trailer, straight in front of you is the bathroom. Inside the bathroom you will find a linen cabinet which is great for storing towels or toiletries, a radius shower, sink, medicine cabinet, and toilet. There is a private entrance door from the bathroom into the bedroom.
Inside the bedroom you will find a slide with a king bed with storage below. Across from the bed there is a vanity and along the front wall of the room you will love all of the storage that the wardrobe offers.
Proceeding toward the rear of the trailer, you will find a slide with a free-standing dinette and two lounge chairs. Along the opposite side of the trailer there is a slide with a sofa, pantry, refrigerator, and three burner range. The double kitchen sink is located on the l-shaped counter, and you are sure to enjoy all of the extra counter space. Along the rear wall of the trailer there is a large entertainment center, and so much more!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $16,337
Sale Price: $22,987
Stock# 033164
| Sleeps | 3 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 830 lbs |
| Dry Weight | 7473 lbs |
| Cargo Capacity | 2157 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4X4TSVJ28JL033164 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


