Used 2017 Forest River RV Surveyor 33RLOK SURVEYOR Travel Trailer
leveling system
Easily entertain a few guest with this rear living, outdoor kitchen, triple slide out travel trailer by Forest River. You will love all of the space that the 33KRLOK Surveyor has to offer!
Straight in from the entry door is a bathroom with a radius shower, sink, medicine cabinet, and a toilet. There is a sliding door from the bathroom which leads into the front bedroom.
After a day of fun and adventure retreat to the front bedroom where you can relax and get a good nights rest on the king bed. Under the bed slide there is a storage area. Along the front of the room, running the full width of the trailer is a wardrobe with plenty of storage. You will also find a vanity and overhead cabinet.
The kitchen/living area has dual opposing slides which help to open the living space and gives such a homey atmosphere. The slide along the door side has a free-standing dinette and an entertainment center. Along the rear wall there is a sofa which can also be used as additional sleeping space at night. Along either side there are end tables and an overhead cabinet above. The slide opposite of the door has theater seating, a refrigerator, three burner range and an overhead cabinet. Adjacent to the slide there is more counter space for food prep, a microwave, and an overhead cabinet. Another added feature that you will love is the island with a double kitchen sink!
Outside the chef in the family will enjoy the exterior kitchen. You can now spend more time with family and friends as you prepare snacks, or dinner at the two burner range and store perishables in the refrigerator plus more!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 18149
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 765 lbs |
| Dry Weight | 7614 lbs |
| Cargo Capacity | 1951 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


