Used 2017 Forest River RV Tracer 3200BHT Travel Trailer
" LET'S GO CAMPING " Find Your Away at Campers Inn RV Kingston, NH;
Triple slides, a rear bunkhouse, and an outside kitchen are just a few of the key features that you will love about this Tracer 3200BHT travel trailer.
As you enter the travel trailer, to your left there is a slide with a refrigerator, extra counter space, and a three burner range. Next to the slide there is a large pantry for your dry goods. The kitchen island provides additional counter space and has a double sink. The road side slide features a hide-a-bed sofa and a dinette. Across from the sofa, along the outer bath wall there is a nice entertainment center which is sure to be enjoyed by all.
The rear bunkhouse is a great place for your kids to hang out. There is a slide with a sleep and play and a bunk above. On the opposite side you will find an additional upper bunk with storage, a counter, and ladder below.
The bathroom has a toilet, angled shower, and a sink. There is also a private entrance from the bedroom into the bath.
In the front bedroom you can relax on a queen bed. There are shirt closets on either side of the bed, plus overhead storage for more clothing items.
Outside you will find an exterior kitchen which offers a sink, refrigerator, and two burner cooktop, plus more!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 108662A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 775 lbs |
| Dry Weight | 7675 lbs |
| Cargo Capacity | 1900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 5ZT2TRXB7HB512493 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


