Used 2017 Forest River RV Vengeance Super Sport 314A12 Toy Hauler Fifth Wheel
It's time to plan your next adventure in the Forest River Vengeance Super Sport 314A12 toy hauler fifth wheel. You are sure to enjoy the cargo area, loft bed, u-shaped dinette/sofa, plus so much more!
During the day you can sit and relax in the cargo area on the dual opposing flip-up sofas, and free-standing table. At night the sofas convert into extra sleeping space. In the corner there is a TV mount. The large rear ramp door allows for easy loading and unloading of all your toys when it's time to play. Plus you are sure to enjoy the side door which allows easy access to your toys and the half bath.
A patio door separates this space from the main living room. There is a loft above the cargo area with access from the living area for additional sleeping space for friends and family.
As you enter the living room and kitchen there is a u-shaped dinette/sofa slide out along the curb side wall for dining or visiting. The kitchen amenities along the road side wall include a large sink, three burner range, microwave, and a refrigerator. Adjacent to the slide is a pantry for your food items. Along the outside wall of the half bath is an entertainment center for your enjoyment.
Step up to the bathroom and bedroom areas. Inside the bathroom there is a corner shower, toilet, sink, and medicine cabinet. From the bathroom you can enter the bedroom through the private bathroom entrance door.
As you enter the bedroom from the hallway there is a queen bed with wardrobes on either side of the bed and an overhead cabinet above. Across from the bed there is a mount for a LCD TV.
Outside you can stow more of your outdoor gear in the pass through storage area near the main door.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 314a
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 39 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2466 lbs |
| GVWR | 14466 lbs |
| Dry Weight | 10879 lbs |
| Cargo Capacity | 3587 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 76 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential Refrigerator |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 12000 lbs |
| Garage Size | 12 ft |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Living Area Flat Screen TV |
| Awning Info | 21' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


