Used 2017 Forest River RV Vibe 279RBS Travel Trailer
The Vibe 279RBS travel trailer by Forest River offers double slide outs and a large rear bath.
Stepping inside, let your eyes gaze at the beauty and openness of this trailer. To the left of the entrance there is a slide out with a refrigerator, three burner range, microwave, and extra counter space. Next to the slide there is a large pantry for your dry goods. The slide out on the opposite side of the trailer has a dinette and a jiffy sofa. In the middle of the kitchen you will enjoy the kitchen island with a double kitchen sink.
Just before you enter into the front bedroom you will notice the entertainment center. Inside the bedroom there is a queen bed, wardrobes, and a shelf.
The rear bathroom is very spacious. Inside the bathroom you will find a sink, medicine cabinet, corner shower, toilet, and wardrobe with storage below the wardrobe.
Outside there is an optional exterior kitchen with a sink and refrigerator. You can also choose an optional swivel gas grill, plus more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $6,238
Sale Price: $34,999
Stock# B84754
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 834 lbs |
| Dry Weight | 7106 lbs |
| Cargo Capacity | 2528 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TVBD21H9113107 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


