Used 2017 Forest River RV Vibe Extreme Lite 258RKS Travel Trailer
Rear Kitchen!
As you enter notice the kitchen area that begins with a refrigerator to your immediate left. Next, a three burner range including an overhead microwave oven, some counter space, and a double sink. There is ample overhead cabinetry, plus lower cupboards and drawer space as well.
To your right inside the entry door notice the dinette space for meals, or just hanging out. Opposite a slide out jiffy sofa adds more seating space, plus both can be transformed into sleeping space if needed at night. There are overhead cabinets above both, and a space for a LCD TV is located above the dinette.
Within the jiffy sofa slide you will find an end table and more storage space. There is a pantry for dry food items and a wardrobe.
Along the curb side opposite the storage enjoy a spacious bathroom that features a radius shower, toilet, and sink with overhead medicine cabinet. You will also find a linen cabinet for your towels and toiletries.
The very front of this Vibe Extreme Lite trailer offers a relaxing retreat with a queen size bed, dual bedside wardrobes, and an overhead shelf.
For all of your outdoor camping equipment there is ample storage up front with a large pass-through storage compartment. You may also enjoy the 18' awning which provides a bit of covered living space just outside your door, and so much more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $1,000
Sale Price: $12,900
Stock# 109659
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 498 lbs |
| Dry Weight | 4942 lbs |
| Cargo Capacity | 1800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Dometic Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TVBB29H4109659 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


