Used 2017 Forest River RV Wildcat 28SGX Fifth Wheel
Call for details.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $7,000
Sale Price: $22,900
Stock# 000936
Exterior Color: Tan
Interior Color: Brown
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Interior Color | Brown |
| Exterior Color | Tan |
| Hitch Weight | 1516 lbs |
| GVWR | 11916 lbs |
| Dry Weight | 8802 lbs |
| Cargo Capacity | 3114 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5200 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 40" |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3WCTB6HG000936 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


