Used 2017 Forest River RV Wildcat Maxx 255RLX Travel Trailer
Rear Living!
Let your fond memories of camping as a kid live on for years to come as you continue your camping experience in the 255RLX Wildcat Maxx travel trailer by Forest River! This model features a single slide out and a u-shaped dinette.
Straight in from the entry door is a conveniently located bathroom with two entry doors. Here you will find a corner shower, medicine cabinet, sink, and a toilet. A sliding door from the bathroom leads into the front bedroom.
After a day of fun and adventure find yourself relaxing in the bedroom. There is a queen bed, two wardrobes, and an overhead cabinet for your belongings.
Along the door side of the trailer there is a corner pantry, refrigerator, three burner range where you can fix delicious meals, microwave, and a double sink which makes for easy clean up. You will also love the extra counter space for food prep.
Along the rear wall you will find a sofa with an overhead cabinet. Adjacent to the sofa there is a slide out with a u-shaped dinette. Here you can enjoy your meals, and maybe linger a bit longer and play a game or two while enjoying a cup of coffee. Along the interior wall there is an entertainment center which is easily seen from the kitchen/living area.
Outdoors find plenty of storage for your extra camping gear and more!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $1,590
Sale Price: $11,900
Stock# 017006
Interior Color: Marble, Weathered Slate, Ebony & Ivory
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Interior Color | Marble, Weathered Slate, Ebony & Ivory |
| Hitch Weight | 620 lbs |
| GVWR | 7620 lbs |
| Dry Weight | 5750 lbs |
| Cargo Capacity | 1870 lbs |
| Fresh Water Capacity | 67 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Electric |
| Shower Type | Neo-Angled |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


