Used 2017 Forest River RV Wildcat Maxx 262RGX Fifth Wheel
Enjoy camping inside the Wildcat Maxx 262RGX half ton fifth wheel by Forest River which features a rear kitchen and double slide outs.
As you enter the fifth wheel, to the left there is a chair. The kitchen area has a pantry, refrigerator, three burner range, microwave, double kitchen sink, and a large counter space. The slide has a u-shaped dinette, or an optional free-standing dinette, and a sofa. Next to the slide out you will find an entertainment center.
Step up to the bathroom. The bathroom is on the left. Inside the bathroom you will find a sink, corner shower, linen cabinet, and toilet.
The front bedroom greets you with a queen bed and two nightstands. The linen/wardrobe slide offers extra storage space.
You will find overhead cabinets throughout the fifth wheel, as well as an exterior pass through storage area, plus more!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# UT762591
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Hitch Weight | 1594 lbs |
| GVWR | 11754 lbs |
| Dry Weight | 8268 lbs |
| Cargo Capacity | 3486 lbs |
| Fresh Water Capacity | 87 gals |
| Grey Water Capacity | 108 gals |
| Black Water Capacity | 54 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Electric |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4FWCB20HT016907 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


