Used 2017 Forest River RV Wildcat Maxx 312BHX Fifth Wheel
With a rear bunk house and double slide outs, what more could you want with the Wildcat Maxx 312BHX half ton fifth wheel by Forest River?
To the left of the entrance you will find a double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator and pantry. The opposite side of the fifth wheel offers a slide out with a u-dinette or an optional free standing table and chairs, and a sofa. Next to the slide out, along the interior wall there is an entertainment center.
The rear bunk house is ideal for your kids. There is a set of triple bunks on one side of the fifth wheel, and a booth dinette with a hinged bunk above the dinette. You will also find a wardrobe and a TV cabinet.
Stepping up the stairs, the bathroom is on the left. Inside the bathroom there is a toilet, corner shower, sink, and medicine cabinet.
In the front bedroom you will find a queen bed with nightstands on either side of the bed. The linen/wardrobe slide provides added storage.
You will find overhead cabinets throughout the fifth wheel, as well as an exterior pass through storage area. The optional outside kitchen offers a refrigerator, and pullout gas cooktop and storage cabinets, and more!
Colaw RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @877-548-2125 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs, specs, & features may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# U6437
Interior Color: Marble, Weathered Slate, Ebony & Ivory
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Interior Color | Marble, Weathered Slate, Ebony & Ivory |
| Hitch Weight | 1710 lbs |
| GVWR | 11870 lbs |
| Dry Weight | 9235 lbs |
| Cargo Capacity | 2635 lbs |
| Fresh Water Capacity | 87 gals |
| Grey Water Capacity | 108 gals |
| Black Water Capacity | 54 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Electric |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 6437 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


