Used 2017 Forest River RV Wildwood 28DBUD Travel Trailer
No Fees
SOLD AS IS
The single slide Wildwood 28DBUD travel trailer by Forest River offers a rear set of stacked beds and a u-dinette.
To the left of the entrance there is a double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and wardrobe with drawers. Along the opposite side of the trailer there is a slide with a u-dinette and sofa. Along the front area of the living room, there is a swivel box.
Privacy doors are on either side of the entertainment center. In the front room you will find a queen bed, two wardrobes, and a shelf.
The bunk house has a set of stacked double beds.
In the bathroom there is a toilet and shower/tub. Just outside of the bathroom there is a sink.
There are overhead cabinets throughout the trailer as well as exterior storage, and so much more!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# A262035
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 805 lbs |
| Dry Weight | 5885 lbs |
| Cargo Capacity | 1920 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' |
| VIN | 4X4TWDD22HA262035 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


