Used 2017 Forest River RV Wildwood X-Lite 241QBXL Travel Trailer
40% OFF HUGE PRICE DROP LETS GO CAMPING
Enjoy your time away from home while camping in the Wildwood X-Lite 241QBXL travel trailer by Forest River. This model features a rear bath and a front bedroom.
Stepping inside the travel trailer, to the left is a dinette. Here you can enjoy your meals, and at night the dinette easily converts into additional sleeping space. Above the dinette you will find a TV hookup. Straight ahead of the entrance is a comfortable sofa. The side opposite of the entry door has a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator.
Located in the rear of this travel trailer is the bathroom. Inside you will find a sink, medicine cabinet, toilet, and a radius shower.
Proceeding toward the front, is the bedroom. Inside you will find a comfortable queen bed, two wardrobes, and a shelf where you can store books or other items.
Outside you will find a 14' awning which allows you to spend a bit more time enjoying the outdoors while being protected from the sun, and more!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $8,990
Sale Price: $13,997
Stock# ERP9A
| Sleeps | 5 |
| Length | 26 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Hitch Weight | 499 lbs |
| Dry Weight | 4173 lbs |
| Cargo Capacity | 3326 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | 1 |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TWDZ26H7354691 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


