Used 2017 Heartland Bighorn 3875FB Fifth Wheel
This Heartland Bighorn fifth wheel 3875FB is nothing short of spectacular! Triple slide outs, one and a half baths, a kings size bed, tons of storage, and the list goes on!
You will love camping in this spacious unit with at-home touches. As you enter notice how open it feels with the dual opposing slide outs fully extended in the main living area. There is a dining table with two chairs, and two swivel glider recliners in the slide to the left of the door. The rear wall features a sofa providing ample living room seating, and an additional place to sleep for extra guests. There are overhead cabinets in every direction that allow you to stow away all the little things you might need while spending time away from home. The decorative glass inserts are a nice touch also.
The slide opposite the door features an entertainment center with LED TV, a pull-out area to use as a desk, and you can choose to add an optional electric fireplace for those cool chilly nights. You will also find in this slide the kitchen appliances which include a three burner range, a microwave oven, refrigerator, and pantry. The counter island in the center features the double sink and a bunch of storage also. A floor to ceiling pantry can be found along the interior wall just off the half bath.
The half bath features a toilet, a vanity with sink and overhead cabinet, plus linen storage as well. In place of the half bathroom you can choose an optional walk-in pantry with a desk and shelves.
Head up the steps to the master bedroom and front on suite bath. The bedroom offers a king bed slide out. There is a dresser opposite the bed along with a double door storage cabinet for your clothing.
The front master bath features a shower, toilet, large vanity with sink, and plenty of storage drawers. You will also find an overhead medicine cabinet. There is a wardrobe closet that has been prepped for a washer and dryer, and a full front wardrobe with sliding doors including built in drawers, and more!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $101
Sale Price: $34,999
Stock# 95171
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Hitch Weight | 3010 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Dry Weight | 13355 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 90 gals |
| Tire Size | LT235/85R16G |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless steel |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 14000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | Living Room LED High Definition TV |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 5SFBG4127HE332802 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


