Used 2017 Heartland Mallard 27 Travel Trailer
PRIORITY RV NETWORKDual entry doors, a rear living area and front bedroom, plus a single slide out are just a few of the features throughout this Heartland Mallard Ultra Lite travel trailer.
As you step inside model 27 to your left are two recliners with an end table between, and overhead cabinetry along the rear wall. Along the roadside there is a slide out sofa and booth dinette providing additional seating for family and friends. Next to the slide there is a cabinet with TV.
On the opposite side you will find the kitchen amenities. There is an angled countertop with a double sink, three burner range, and refrigerator. You will enjoy the extra storage in the overhead cabinets allowing room to pack your favorite dishes, snacks, and/or pots and pans.
A convenient bath includes a tub, toilet, and sink with vanity.
The front bedroom features a second entry into the trailer, a queen bed along the front wall with nightstands and wardrobes on each side, plus more!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $3,715
Sale Price: $13,895
Stock# WA0072A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 475 lbs |
| GVWR | 6900 lbs |
| Dry Weight | 5500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | ST205/75R14-D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB3023HE341441 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


