Used 2017 Heartland Mallard M-28 Mallard Travel Trailer
DISCOUNT FOR FINANCING !!!
This dual slide out Mallard 28 features a kitchen island, swivel TV, rear bath, exterior kitchen, plus much much more!
As you enter this Heartland travel trailer to your right is the master bedroom including a queen bed, nightstands, overhead storage, plus a swivel TV. You are able to turn the TV towards the bedroom or living area, your choice.
The combined kitchen and living room provide two slide outs allowing a wide open space to cook, visit, and/or entertain. Along the curbside wall there is a slide out refrigerator, three burner range, counter space, plus overhead cabinetry. A pantry/closet is next to the slide out for your dry goods. In the middle of this room there is a kitchen island with a double sink for easy clean up and extra prep area for making meals or serving snacks. Along the roadside there is a slide out booth dinette and sofa for sitting, eating, or sleeping.
The rear bathroom includes an angled shower, toilet, and sink.
When it's time to enjoy the outside, the exterior kitchen provides a grill, a sink, and countertop space for making the perfect camp meal outdoors, plus more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# UT360107
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 28 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 574 lbs |
| GVWR | 6900 lbs |
| Dry Weight | 6125 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | ST205/75R14-D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB3126HE328455 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


