Used 2017 Heartland Oakmont 400FL Fifth Wheel
As you enter the main door closest to the front you will find yourself just a few steps up away from a raised front living area. Here you will enjoy a great visiting space with full front wall storage, an entertainment center and TV, plus the option of adding an electric fireplace to enjoy. The dual sofa slides give it a very open feel just like home and you will find theater seats opposite the TV along the interior half wall. Both opposing slides in the room feature a flip and fold sleeper sofa so you can easily sleep four to five adults in front when you have overnight guests.
Back down on the main level notice the spacious dining and kitchen area. There is a slide out dining table with two chairs and storage along the curbside to the left of the door. Straight ahead there is a half wall including several cabinets, and counter space, plus a space for a flat screen TV if you choose to add. The second slide along the road side features a residential refrigerator, counter space, plus a two burner cook-top, and overhead storage for your things. A nice large counter peninsula makes it easy to prepare meals and snacks for your family. There is also a nice size pantry between the peninsula and slide out.
Continue toward the rear of this Oakmont fifth wheel and find a side aisle bath on your right. The bath provides a shower with seat, toilet, and sink, plus overhead medicine cabinet.
Through the door at the end of the hall you will find a great master bedroom with slide out king size bed. The bed features storage drawers in the base, plus nightstands on either side. The bedroom also features a private entry/exit door for added convenience when outside. Along the rear wall there is ample storage for your hanging clothes in the wardrobe with sliding doors. A corner closet has been prepped for a washer and dryer if you choose to add, or you can keep it as added closet space, plus so much more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 96462
Exterior Color: WHITE
Interior Color: COCOA
| Sleeps | 7 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Interior Color | COCOA |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 2905 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 13207 lbs |
| Fresh Water Capacity | 59 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric/DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5SFBG432XHE322424 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


