Used 2017 Heartland Torque XLT TQ T30 Toy Hauler Travel Trailer
10' Garage
Step inside the front entrance door of this Torque XLT T30 toy hauler travel trailer by Heartland RV and see how open and spacious it is with double slide outs, and 10' of toy parking garage space.
To the left of the entrance you will find the kitchen area where there is a slide with a three burner range, and refrigerator. The double kitchen sink is within a counter peninsula along with a pantry. The other slide features a sofa and a table. You can enjoy your meals seated here, or relax and watch television if you add one located along the front of the living area.
In the front bedroom there is a king bed with nightstands and wardrobe storage. At the foot of the bed the TV cabinet from the living area can be swiveled into the bedroom so you can watch while relaxing in bed. As you head toward the rear of the trailer the bathroom is on the left side. Inside the bathroom there is a toilet, a corner shower, sink, and medicine cabinet. There is also a door from the bathroom which will lead you into the garage area.
The garage provides 10' of space for your off-road toys and gear. After your things are unloaded you can set up the optional queen bed with bench seat option if you chose it for more seating during the day, and sleeping space at night. You will also find another entrance door from the outside in the garage, so after your things are unloaded you can have easy access to the garage without using the rear ramp door, plus so much more!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $14,250
Sale Price: $19,900
Stock# 340635
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Hitch Weight | 1075 lbs |
| GVWR | 9999 lbs |
| Dry Weight | 8100 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 63 gals |
| Black Water Capacity | 63 gals |
| Tire Size | ST235/80R16 LR E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Axle Weight | 5200 lbs |
| Garage Size | 10 ft |
| LP Tank Capacity | 48 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Angled |
| VIN | 5SFCB3429HE340635 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


