Used 2017 Heartland Trail Runner 30USBH Travel Trailer
Make this Heartland Trail Runner model 30USBH home for all of your weekend adventures. This model features a quad set of bunks, a large slide out for added interior space, and all the amenities you need to enjoy spending time with family and friends!
Enter and see just how convenient your next adventure can be with a large slide out sofa including overhead storage, and a u-shaped dinette with table. Both offer plenty of seating for everyone, and both can be made into additional sleeping space if needed. The centrally located entertainment center features a swivel TV box for multiple viewing locations.
Head up front into the private bedroom with sliding doors. Inside find a comfy queen size bed with overhead cabinet, plus nightstands and shirt wardrobes on both sides of the bed.
You will have no trouble cooking up favorite meals and snacks in this Trail Runner kitchen with refrigerator, three burner range, microwave oven, and counter area for prep work. There is also a double kitchen sink for cleaning up. Find plenty of storage with overhead cabinets, drawer space, and cupboards below.
The bath features a tub/shower, toilet and sink.
In the rear find a bunkhouse with quad bunks including a storage cabinet between the two sets with counter top also. You can even choose an optional kiddie dinette with a bunk above. A tall storage cabinet can also be found just outside the bunkhouse door, and so much more!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# U603
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 875 lbs |
| GVWR | 9000 lbs |
| Dry Weight | 6605 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST225/75R15-D |
| VIN | 5SFEB3329HE325658 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


