Used 2017 Holiday Rambler Vesta 31U Motor Home Class C
Step inside just behind the front passenger seating and notice the slide out opposite. There is a jack-knife sofa with two sets of seatbelts, and a u-shaped dinette for meal time or just hanging out. The dinette offers three additional sets of seatbelts so five rear travelers can be buckled up while moving down the road. For inside entertainment there is a 40" LED TV on a swing arm for multiple direction viewing throughout the coach.
Once parked you can easily cook up light meals and snacks in the kitchen provided to the left of the entry door. There is a double sink, some counter space, a three burner range with overhead microwave oven, and some overhead cabinets for dishes and things. You will also find a residential refrigerator for your perishables, and a pantry for your dry and canned goods.
A walk through bath is next which provides a shower along the curb side, and opposite a private toilet area with a vanity and sink, plus overhead medicine cabinet.
The rear bedroom features a queen bed slide including nightstands and overhead storage. Opposite you will find ample storage with a center dresser including a 32" LED TV above, and two wardrobes for your clothing, plus so much more!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 135-26
Chassis: Ford
Exterior Color: Cabernet, Royal Intent, Garnet Streak, Argent Sand
Interior Color: Chocolate Truffle, Pecan Grove
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Interior Color | Chocolate Truffle, Pecan Grove |
| Exterior Color | Cabernet, Royal Intent, Garnet Streak, Argent Sand |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Generator | 4.0 KW Onan MicroQuiet |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 7000 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 214 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Two Door Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 14 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 90 cu. ft. |
| TV Info | Above Cab 40" LED TV, Bedroom 32" LED TV |
| Awning Info | 16'4" |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FS1HDC21607 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


