Used 2017 Jayco Eagle 314BHDS Travel Trailer
The Eagle 314BDHS bunkhouse travel trailer by Jayco features an outside kitchen, u-dinette, and dual entry.
As you enter the travel trailer, to the left is an angled double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and a pantry. The opposite side of the trailer offers a slide with an u-dinette or choose a table with chairs, and a hide-a-bed sofa. Next to the sofa is an entertainment center and a bench with storage.
The front bedroom has a walk-around queen bed with wardrobes on either side of the bed.
As you head to the rear of the trailer, the bathroom offers a tub/shower, sink, toilet, and a private entrance outside.
The rear bunkhouse has a slide with game chairs below and an upper folding bunk below. Across from the slide there is a wardrobe cabinet with optional TV and an upper bunk. Just outside of the bedroom is a large wardrobe.
Outside you are sure to enjoy the exterior kitchen with a refrigerator, sink, and a two burner cooktop. Don't forget about the exterior storage for your outdoor gear and the 18' awning for some outside shade, plus much more!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $25,125
Sale Price: $17,994
Stock# H1CR0132
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1065 lbs |
| GVWR | 9975 lbs |
| Dry Weight | 8110 lbs |
| Cargo Capacity | 1865 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| VIN | 1UJBJ0BT9H1CR0132 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


