Used 2017 Jayco Eagle HT 306RKDS Travel Trailer
Rear kitchen Eagle HT with opposing slides for a spacious couples’ living and cooking zone.
A unique yet spacious kitchen area is what you will enjoy throughout this 306RKDS Eagle HT travel trailer by Jayco.
As you enter this travel trailer you will love how open the living area is with a single slide out along the road side. Within the slide out you will find a tri-fold sofa, overhead cabinet, and a booth dinette. Across from the sofa there are two recliners and another overhead cabinet. Enjoy watching TV or movies at the entertainment center along the interior wall, and for those chilly nights you may want a fire in the optional fireplace. A few other options that are available include a table with chairs in place of the dinette, and a hide-a-bed in place of the recliners.
The kitchen area is located in the rear. Here you will find a l-shaped counter, overhead cabinets for dishes, a double kitchen sink, three burner range, refrigerator, and a pantry.
Heading toward the front of this unit the side aisle bathroom is on the left. There is a sink, medicine cabinet, corner shower, a linen cabinet located on a slide out which continues into the bedroom, and a toilet. A sliding door separates the bathroom from the bedroom area.
In the master bedroom there is a queen bed, two wardrobes, and two nightstands. The slide out has a dresser, wardrobe, and linen cabinet.
Outside there is exterior storage as well as a 20' awning, and more!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# R11689B
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1060 lbs |
| GVWR | 9750 lbs |
| Dry Weight | 7630 lbs |
| Cargo Capacity | 2120 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 32.5 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas Electric Refrigerator with Freezer |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Living Room 39" LED HDTV |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BS7H1CW0067 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


