Used 2017 Jayco Jay Feather 22FQSW Travel Trailer
Incoming Trade - Coming Soon!
This Jayco Jay Feather 22FQSW travel trailer features a slide out sofa, rear bath, and a front bedroom.
As you enter the trailer to your left there is the rear bathroom. The bath includes a toilet, tub/shower, sink, countertop space, and a linen cabinet.
The kitchen space includes a three burner range with overhead microwave oven, and a large kitchen sink along the road side. There are also overhead cabinets for storing your dishes and pots and pans. The refrigerator is just across from this area to complete the kitchen amenities. The dinette with overhead cabinets is next to the refrigerator. The sofa slide out is along the road side wall.
A curtain separates the front bedroom from the living/kitchen space. There is a queen bed, wardrobes on each side of the bed, and an overhead shelf.
Outside there is a 13' awning that creates a nice outdoor living space with protection from the elements to enjoy, plus more!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# GN33880A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 445 lbs |
| GVWR | 5500 lbs |
| Dry Weight | 4205 lbs |
| Cargo Capacity | 1295 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 30.5 gals |
| Black Water Capacity | 22.5 gals |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 13' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BM0H1JM0237 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


