Used 2017 Jayco Jay Feather 25BH Travel Trailer
This Jayco Jay Feather 25BH travel trailer features a rear set of bunk beds and a rear bath.
As you enter the trailer to the right is a front bedroom with a walk-around queen bed, wardrobes on each side of the bed, and an overhead shelf. Sliding doors on either side of the entertainment center separate the front bedroom from the living/kitchen space allowing private entry from both sides of the bedroom.
The kitchen includes a large single sink, three burner range with overhead microwave oven, a refrigerator, and a pantry for your non-perishables. There are also overhead cabinets for storing your dishes and pots and pans over the sink and range.
Along the opposite side of the trailer there is a slide out including both a dinette and sofa with overhead storage. A entertainment center is on the interior wall facing the living and kitchen area for easy viewing from any seat.
A set of bunk beds with a curtain for privacy is in the left rear corner of the trailer for extra sleeping space.
The bathroom is located in the rear right corner of the trailer. The bath includes a toilet, tub/shower, and a sink.
There is a 19' awning that creates a nice outdoor living space with protection from the elements to enjoy and exterior storage compartments, and more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $2,000
Sale Price: $12,995
Stock# 20101A
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 640 lbs |
| GVWR | 6750 lbs |
| Dry Weight | 5265 lbs |
| Cargo Capacity | 1485 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 30.5 gals |
| Black Water Capacity | 22.5 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 1UJBJ0BP8H1JJ0316 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


