Used 2017 Jayco Jay Feather 7 16XRB Expandable
This Jay Feather 7 model 16XRB expandable by Jayco offers rear and front tent end beds, a bench sofa, and rear bath.
As you enter this expandable, to the right is a kitchen sink, two burner range, bench sofa, and overhead cabinets.
Along the opposite side of the expandable you will find a dinette and a refrigerator with overhead storage.
The bathroom is located in the rear. The bathroom has a toilet, corner shower, and a sink.
The front bed includes overhead storage and a cabinet. The rear bed has an overhead shelf.
You are sure to enjoy the outside 12' awning, exterior storage compartments, plus much more!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $5,000
Sale Price: $11,995
Stock# 31588A
Exterior Color: 3750
| Sleeps | 7 |
| Length | 18 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Exterior Color | 3750 |
| Hitch Weight | 280 lbs |
| GVWR | 3750 lbs |
| Dry Weight | 2850 lbs |
| Cargo Capacity | 900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 25.6 gals |
| Grey Water Capacity | 25.4 gals |
| Black Water Capacity | 25.4 gals |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 12' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJHAH9H1JP0324 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


