Used 2017 Jayco Jay Feather X17Z Expandable
This Jay Feather X17Z expandable by Jayco offers rear and front beds.
As you enter the expandable, to the right there is a kitchen sink, three burner range, microwave, sofa, and overhead cabinets.
Along the opposite side of the expandable you will find a dinette with overhead storage, refrigerator, and a TV shelf.
The bathroom is located in the rear. The bathroom has a toilet, corner shower, and a sink.
The front bed includes an overhead shelf with a curtain between the bed and living area. The rear bed also has an overhead shelf plus storage below, and a with a curtain between too, plus much more!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# H1JZ0446U
| Sleeps | 6 |
| Length | 18 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 405 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 3005 lbs |
| Cargo Capacity | 495 lbs |
| Fresh Water Capacity | 22.5 gals |
| Grey Water Capacity | 30.5 gals |
| Black Water Capacity | 22.5 gals |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJHAH2H1JZ0446 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


