Used 2017 Jayco Melbourne 24K Motor Home Class C - Diesel
See just how fun traveling and camping across the country can be in the Jayco Melbourne 24K class C diesel motor home! This model features double slide outs, and plenty of interior storage space for all of your gear.
As you enter the motor home, to the right there is a 32" TV. Along the front cab you can find additional sleeping space with the cab-over bunk. In place of the cab over bunk you can choose to have an optional entertainment center.
The kitchen area has a dinette slide out with an overhead cabinet. At night convert the dinette into a bed. Along the opposite side of the motor home find a flip-up counter, single sink, two burner range, microwave, overhead cabinet where you can store dishes, and an 8 cu. ft. refrigerator.
In the bathroom area you will find a toilet and shower. Around the corner there is a sink and medicine cabinet.
Retreat to the rear bedroom for a good night's sleep on the queen bed. You will find that the slide out helps to open up the floor space in the room. There is also a nightstand, and wardrobe. An additional wardrobe can be found at the foot of the bed, across from the bathroom sink.
Outside there is exterior storage and a 14' awning, plus more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 30878A
Chassis: Mercedes 3500
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 25 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 63834 |
| Engine | V-6 Turbo |
| Chassis | Mercedes 3500 |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 9.8 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 42 cu. ft. |
| TV Info | Above Cab 32" TV |
| Awning Info | 14' Electric |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


