Used 2017 Jayco Octane Super Lite 222 Toy Hauler Travel Trailer
READY FOR TYHE TOYS!!!!!
If you need sleeping for 6, a front bathroom for convenience, and a 7' ramp with spring assist for easy loading and unloading your off-road toys then step inside this Octane Super Lite 222 toy hauler travel trailer.
In the 8'6" to 13'7" of cargo area you will find two opposing rear convertible sofas and an indoor/outdoor table. The electric queen bed above the sofa provides added sleeping space for family and friends.
Along the road side of the trailer you will find a double kitchen sink, two burner range, microwave, and a refrigerator. You can play hard outside and eat like kings inside. On the opposite side you will see a TV cabinet, and a pantry for your dry goods. There is an third smaller sofa next to the entry door for more seating.
The front bathroom has a vanity with sink and medicine cabinet, toilet, and a shower.
After a day of playing hard outside you can also relax on the comfortable queen bed. Easily store books or other items in the overhead cabinet and more!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $5,000
Sale Price: $16,900
Stock# TN261171A
Interior Color: Godiva, Mojave
| Sleeps | 6 |
| Length | 26 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft 5 in |
| Interior Color | Godiva, Mojave |
| Hitch Weight | 775 lbs |
| GVWR | 8000 lbs |
| Dry Weight | 5270 lbs |
| Cargo Capacity | 2730 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53.2 gals |
| Grey Water Capacity | 45.4 gals |
| Black Water Capacity | 45.4 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 13 ft 7 in |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| Awning Info | 18' manual |
| Axle Count | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1V2052 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


