Used 2017 Jayco Octane Super Lite 260 Toy Hauler Travel Trailer
Take your family and a few big toys to the playground of your choice with this 260 Octane Super Lite toy hauler travel trailer by Jayco! With 12'6" of cargo space on one side and 17'6" of cargo space along the door side, there is so much room for a dirt bike or two or an ATV.
Load all of your equipment easily thanks to the 7' ramp door with spring assist. After you reach your destination and unload your gear, set up the two rear convertible sofas and table for a great spot to enjoy a cup of coffee, or your meals. The table is an indoor/outdoor table, so now you can move it outside and enjoy your meals in the fresh air! Above you will find an electric queen bed for more sleeping space. Continuing towards the front, there are two fold-away sofas with overhead cabinets on each side of the trailer. This area allows for at least 6 overnight guests.
Straight in from the entry door you will find the kitchen area with a double sink, two burner range, microwave, and overhead cabinets. You can store your perishables in the refrigerator next to the range, and to the right of the entry door there is the pantry/TV cabinet.
Located in the front right corner of the trailer there is a complete bathroom with a sink, medicine cabinet, toilet, and shower.
The queen bed is in the front left corner of this unit. There is also an overhead cabinet which is a great spot to store books or folded clothes.
Outside you can enjoy the 20' awning and so much more!
You can even choose a free standing table with two chairs or a fold-away dinette in place of the door side sofa, plus other options are available.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# RA5351A
Interior Color: Godiva, Mojave
| Sleeps | 8 |
| Length | 30 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft 5 in |
| Interior Color | Godiva, Mojave |
| Hitch Weight | 820 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 6130 lbs |
| Cargo Capacity | 3865 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 45.4 gals |
| Black Water Capacity | 45.4 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 17 ft 6 in |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| Awning Info | 20' manual |
| Axle Count | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJSBP9H1V80060 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


